Stare Miasto w Warszawie: Przewodnik po historycznej perełce

Warszawskie Stare Miasto to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i Europy. W przeciwieństwie do wielu innych zabytkowych dzielnic europejskich, nie jest ono oryginalne – zostało odbudowane po II wojnie światowej. Mimo to, lub właśnie dlatego, stanowi niezwykły przykład determinacji i przywiązania Polaków do swojego dziedzictwa kulturowego.

Historia Starego Miasta

Początki warszawskiej Starówki sięgają XIII wieku, kiedy to lokowano miasto otoczone murami obronnymi. Przez stulecia było to centrum życia gospodarczego, kulturalnego i politycznego. Niestety, podczas II wojny światowej, a szczególnie w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku, niemieckie wojska systematycznie niszczyły zabudowę Starego Miasta. Po zakończeniu działań wojennych zniszczenia sięgały 90%.

Po wojnie Polacy podjęli heroiczną decyzję o odbudowie Starego Miasta według historycznych planów i zachowanych dokumentów. Wykorzystano przedwojenne fotografie, obrazy Canaletta oraz wspomnienia mieszkańców. W latach 1945-1953 przeprowadzono odbudowę, która przywróciła historyczny układ ulic i placów oraz zrekonstruowała najważniejsze zabytki. W 1980 roku warszawska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy przykład niemal całkowitej rekonstrukcji zabytków z różnych epok.

Co warto zobaczyć na Starym Mieście?

1. Rynek Starego Miasta

Centralnym punktem Starego Miasta jest prostokątny rynek otoczony kolorowymi kamienicami. W jego centrum znajduje się pomnik Syrenki – symbolu miasta. Kamienice wokół rynku mają bogatą historię – każda ma swoją nazwę i legendę. Szczególnie warte uwagi są:

  • Kamienica "Pod Świętą Anną" (Rynek 31)
  • Kamienica "Pod Lwem" (Rynek 13)
  • Kamienica "Pod Bazyliszkiem" (Rynek 27) – związana z legendą o straszliwym potworze

Na rynku znajduje się również Muzeum Warszawy, które zajmuje kilka kamienic i prezentuje historię miasta od średniowiecza po współczesność.

2. Zamek Królewski

Położony na skraju Starego Miasta Zamek Królewski był siedzibą władców Polski, a później miejscem obrad Sejmu. Podobnie jak Starówka, został kompletnie zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 70. XX wieku. Warto zwiedzić wnętrza zamku, a szczególnie:

  • Salę Tronową
  • Apartamenty Królewskie
  • Salę Senatorską, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja
  • Galerię Malarstwa z dziełami Rembrandta i Canaletta

3. Katedra św. Jana

Najważniejsza świątynia historycznej Warszawy, w której odbywały się koronacje królów i ważne uroczystości państwowe. Gotycka katedra powstała w XIV wieku, a w czasie wojny została zniszczona. Odbudowano ją w formie nawiązującej do jej pierwotnego, gotyckiego stylu. Wewnątrz znajdują się nagrobki książąt mazowieckich, ostatnich królów z dynastii Wazów oraz inne cenne zabytki.

4. Barbakan i mury obronne

Zachowane fragmenty średniowiecznych fortyfikacji pozwalają wyobrazić sobie, jak wyglądała obronna Warszawa. Barbakan – okrągła budowla z czerwonej cegły – to jedna z niewielu pozostałości po systemie obronnym miasta. Była to fortyfikacja chroniąca Bramę Nowomiejską. Dziś jest to popularne miejsce spotkań i punkt startowy wielu wycieczek.

5. Kolumna Zygmunta III Wazy

Najstarszy świecki pomnik w Warszawie, znajdujący się na Placu Zamkowym. Upamiętnia króla Zygmunta III Wazę, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok na Wisłę i prawobrzeżną część miasta.

Jak najlepiej zwiedzać Stare Miasto?

Warszawska Starówka jest stosunkowo niewielka i najlepiej zwiedzać ją pieszo. Warto zacząć od Placu Zamkowego, a następnie przejść do Rynku Starego Miasta i okolicznych uliczek. Zwiedzanie można zakończyć spacerem po Trakcie Królewskim.

Dla pełniejszego doświadczenia polecamy:

  • Skorzystanie z usług licencjonowanego przewodnika, który opowie fascynujące historie i legendy
  • Zwiedzanie o różnych porach dnia – rano Starówka jest spokojna, wieczorem tętni życiem
  • Spacer po murach obronnych, skąd rozciąga się widok na całe Stare Miasto
  • Odpoczynek w jednej z kawiarni na Rynku, aby poczuć atmosferę miejsca

Ciekawostki o Starym Mieście

  • Na Starym Mieście kręcono sceny do wielu filmów, w tym do oscarowego "Pianisty" Romana Polańskiego
  • Warszawska Syrenka na rynku Starego Miasta pierwotnie miała twarz znanej warszawskiej poetki
  • Podczas odbudowy w niektórych kamienicach umieszczono elementy ocalałe z gruzów, jako "świadectwo historii"
  • Pomimo że Stare Miasto wygląda jak zabytkowe, większość budynków ma zaledwie 70 lat

Chcesz zwiedzić Stare Miasto z profesjonalnym przewodnikiem?

W TriboConc Travel oferujemy wycieczki po Starym Mieście prowadzone przez licencjonowanych przewodników, którzy znają każdy zakamarek i fascynujące historie związane z tym miejscem. Nasze wycieczki odbywają się codziennie o 10:00 i 14:00, a rezerwacji można dokonać online lub telefonicznie.

Sprawdź nasze oferty wycieczek